Turkey PDC Place

English/Turkce

Nerede
İstanbul, Türkiye

Ne zaman
Haziran-Temmuz 2022’deki konferansından önce etkinlikler arasında (Kesin tarihler yakında belirlenecektir.)
Aktiviteler 30 Ağustos-1 Eylül PDC 2022 konferansı sırasında gerçekleşecektir.

Neden
PDC Place faaliyetlerimiz, görünmez kesişimlere odaklanarak İstanbul’da Katılımcı Tasarımı beslemeyi amaçlamaktadır.

İstanbul’da Katılımcı Tasarımı  geliştirme. İnsanları bir araya getirerek ve İstanbul’da yapılan işler arasında bağlantılar kurarak Türkiye’deki Katılımcı Tasarım  topluluğunu genişletmek için yola çıkıyoruz. Türkiye’de tasarım ve problem çözme konusunda yaygın olarak benimsenen yaklaşımlara alternatif olarak Katılımcı Tasarım’ın yayılmasına ve vurgulanmasına katkıda bulunmak ve özellikle ayrıcalıksız ve savunmasız topluluklar için katılımı teşvik etmek için çalışan bir ağ başlatmak istiyoruz. Son olarak, bu alanla ilgilenen ve halihazırda Katılımcı Tasarım ile ilgili faaliyetlerde bulunan ve Katılımcı Tasarım ile alakalı projelerinde işbirliği yapabilecek bir uygulayıcılar ve araştırmacılar ağı oluşturmak ve bunu devamında sürdürmek istiyoruz.

Görünmez kavşaklara odaklanma. Istanbul PDC Place için odak alanlarımız (1) Döngüsel ekonomiler ve imtiyazsız gruplar (örneğin, maker alanları ve mülteciler) ve (2) karma yeteneklere sahip sanat ve kültür grupları ve alanlarıdır. Ayrıca, mahalleleri iyileştirmeye ve İstanbul’un geleceğine karar vermeye, gıda ve göçe, kadınların öncülüğünde yerel üretime ve sokak hayvanlarının bakımına odaklanan devam eden katılım ve tasarım projelerini sergilemek istiyoruz. Ayrıca, şehrimiz için çeşitli, batıdan daha fazla perspektifler içeren bağlamsal olarak ilgili tasarım konularına insanların ve insanlardan daha fazlasının dahil edilmesi hakkında bir tartışmayı derinlestirmek istiyoruz. Son olarak, göçmenler ve mülteciler, engelliler, kadınlar, LGBTQIA+ ve şehirdeki düşük gelirli topluluklar dahil olmak üzere daha az ayrıcalıklı ve yetersiz hizmet alan topluluklarla çalışan projeler ve insanlarla bağlantı kurmak ile ilgileniyoruz.

Proje yürütüceleri
María Laura Ramírez Galleguillos mgalleguillos18@ku.edu.tr
Zeynep Yildiz zyildiz13@ku.edu.tr
Aykut Coşkun aykutcoskun@ku.edu.tr
Özge Subaşı  ozsubasi@ku.edu.tr 

PDC Place Aktiviteler

AktiviteNe zamanEtkinlik Açıklaması
Tasarım Problemi 
Belirleme
Konferans öncesiBu etkinlik, kamusal alan, sanat ve kültür etkinliklerini kültürel çeşitlilikleri daha kapsayıcı hale getirmek için fikir üretip geliştirebilecek öğrenci grupları içindir. Konferans öncesi bir fikir geliştirme süreci olacak ve konferans sırasında oluşturulan fikirleri sergileyeceğiz.
Beceri atölyeleriKonferans öncesiPop-Machina kapsamında üreticilere Katılımcı Tasarım ( PD-Participatory Design) değerlerini projelerine entegre etmeleri için beceri atölyeleri gerçekleştireceğiz.
Türkiye’de Katılımcı Tasarım Nedir?Konferans SırasındaAkademisyenler ve uygulayıcılar, İstanbul’da ve Türkiye’nin diğer küçük şehirlerinde katılımcı tasarım algılarını ana notlar aracılığıyla tartışmak için gruplar halinde çalışacak ve ardından Türkiye’den uygulayıcılar ve araştırmacılardan oluşan bir panel izleyecektir.
Projeler SergisiKonferans SırasındaKonferans sırasında, Türkiye’deki Katılımcı Tasarım projelerinin yanı sıra tasarım yarışması sırasında oluşturulan fikirlerin bir sergisi olacak.